Přednášející a témata:
- Mgr. Renáta Hegedüšová, klinický psycholog a psychoterapeut, Poliklinika Budějovická
Prevence syndromu vyhoření z pohledu klinického psychologa
Balintovské skupiny - prevence syndromu vyhoření
- Mgr. Renáta Hegedüšová, klinický psycholog a psychoterapeut, Poliklinika Budějovická
Kazuistika I.
- Mgr. Renáta Hegedüšová, klinický psycholog a psychoterapeut, Poliklinika Budějovická
Kazuistika II.
Technika Balintovských skupin byla původně určena pro lékaře a ostatní zdravotnický personál a měla sloužit k reflektování složitějších, neuspokojivých nebo nějakým způsobem
ne zcela standardních vztahů lékař - pacient. Postupně se stala velmi frekventovanou a oblíbenou supervizní a intervizní technikou u psychoterapeutů.
Z praktického hlediska je považována za velmi užitečnou, neboť může přispět ke zlepšení komunikace na konkrétním pracovišti, prohloubení důvěry a vzájemného sdílení postojů
i prožitků.
Pacient je nazírán celostněji, lékaři/zdravotní sestře se může dostat celá řada přínosných reflexí od ostatních, které mohou pomoci jim, a tím zprostředkovaně i pacientovi.
Je velmi vhodnou formou intervizní činnosti, z psychohygienického hlediska pak prevencí před syndromem vyhoření.
Na Balintovskou skupinu je vhodné (ne povinné) si připravit pacienta, kterého bych případně na skupině chtěl/a odreferovat.
Není nutná žádná podrobná či zdlouhavá příprava. Obvykle se doporučuje pacient, se kterým mám jakýkoliv problém (komunikace, porušování hranic, nedodržování léčby a doporučení apod.)
V centru zájmu nestojí pacient nýbrž zdravotník.
K pacientovi je dobré si připravit základní údaje (anamnéza, průběh léčby apod.) a zkusit si vydefinovat, co chci od skupiny, aby mi zodpověděla,
na co by se měla zaměřit (tj. moje zakázka).
Pokud se skupiny tohoto typu ("zážitková skupina") zúčastňujete poprvé, tak Vás chci ujistit, že se není čeho bát, průběh je odborně veden, proces průběžně facilitován.
Veřejné vystoupení je pochopitelně dobrovolné.
Během skupiny stihneme probrat dvě kazuistiky.